Sale
BPF408S
16 Inches Electric Power Stand Fan (Stand Series)
SGD 89.00SGD 109.00
Features
- 3-speed control.
- Strong wind power.
- Aluminum fan blade.
- 100% full copper fan motor.
- Smooth oscillation & tilting.
- Double ball bearing fan motor.
- Local warranty: 12 months.
Technical Details
| Model | BPF408S |
| Size | 16” |
| Supply Voltage | AC 220-240V |
| Frequency | 50Hz |
| Power | 60W |
| Safety Standard | Singapore Safety Mark (210676-24) |
| Packing List | 1 piece in 1 carton |
| Box Measurements (Cm) | 72.0 x 16.0 x 47.0 |
| Gross Weight (Kg) | 8.4 |
| EAN-13 Barcode | 8885001612955 |