Electric Rice Cookers
BRC18N
Electric Rice Cooker (Kitchen Solutions Series)
SGD 39.00
Features
- Automatic rice cooker cum warmer.
- Good quality aluminium inner pot.
- Simple design to suit all homes.
- Easy to clean and maintain.
- Stainless steel cover.
Technical Details
| Model | BRC18N |
| Capacity | 1.8-Litre |
| Supply Voltage | AC 220-240V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power | 700W |
| Singapore Safety Mark | 150498-12 |
| Packing List (Pcs/Carton) | 4 |
| Measurements (Cm) | 57.5 x 29.5 x 50.5 |
| Net Weight (Kg) | 9.6 |
| Gross Weight (Kg) | 10.6 |
| Barcode (EAN13) | 8885001611835 |